Πρόσφατα Άρθρα

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ Κ18 ΠΑΤΡΑ 1-2/7-/2023

ΑΡΚΕΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ 8ΑΔΑ, ΡΕΚΟΡ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΚΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΑΜΕΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΖΟΥΓΡΑΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ: 91 παιδιά στον προκριματικό των 100μ. 1ος στην 9η σειρά με ατομικό ρεκόρ 11’’24. Συνολικά μπήκε στον τελικό με την 3η επίδοση. Προσδοκίες αλλά και θέληση για το καλύτερο. Άκυρη εκκίνηση. Σε 10’’ χάθηκαν μετάλλιο, εθνική ομάδα αλλά και έξτρα πριμοδότηση για το Πανεπιστήμιο. Στο σύλλογο όμως λέμε αφού ηρεμήσουμε ότι οι μεγάλες νίκες έρχονται μετά από μεγάλες αποτυχίες. Την επόμενη μέρα 62 αθλητές στα 200μ. Μπήκε με τον 9ο χρόνο και κατέκτησε την 8η θέση με ατομικό ρεκόρ 22’’76. Ευτυχώς άντεξε δείχνοντας πόσο μεγάλος αθλητής είναι!

ΜΑΡΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ: Ο μικρός της παρέας αφού ανήκει στην μικρότερη κατηγορία. Στον προκριματικό της σφαιροβολίας σημείωσε την 3η επίδοση με 15,08μ. Στον τελικό κατέκτησε την 5η θέση με 15,65μ. Καλύτερος 15χρονος στην Ελλάδα, τόσο στα Κ16 όσο και στα Κ18. Και όμως μετά την αποκατάσταση του τραυματισμού του το αγώνισμα που θα διαπρέψει θα είναι η Δισκοβολία.

ΚΑΡΑΤΖΑ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ: 7η Πανελληνιονίκης στα 5.000μ βάδην σε μια πολύ γρήγορη κούρσα. Πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ 28’35’’00 ανάμεσα σε 17 αθλήτριες. Το μέλλον είναι μπροστά της.

ΜΕΡΑΪ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ: 7ος στη Δισκοβολία με ατομικό ρεκόρ 43,29μ. Έχοντας έναν τραυματισμό δεν κατάφερε να αγωνιστεί στη σφαιροβολία στην οποία πέρυσι ήταν Εθνική ομάδα.

ΠΥΡΙΟΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ: Και αυτός ανήκει στην Κ16 (15 ετών) ήταν 17ος στα 2.000μ με φυσικά εμπόδια με ατομικό ρεκόρ 7’13’’46. Οι αποστάσεις χρειάζονται δουλειά και χιλιόμετρα. Αν συνεχίσει έτσι σίγουρα του χρόνου θα τα καταφέρει.

Οι πολυπληθέστεροι αγώνες με 1.400 αθλητές-τριες από 150 συλλόγους της Ελλάδας. Το παρόν και το μέλλον του στίβου έδωσε βροντερό αποτέλεσμα μέσα στο Πελοποννησιακό. Σημειώθηκαν Πανελλήνια ρεκόρ, επιδόσεις από τις καλύτερες στην Ευρώπη. Η ελληνική κοινωνία έχει αγκαλιάσει το μαγικό αυτό άθλημα.

Στα αγόρια η ΑΓΕΖ κατέκτησε την 24η θέση με 20 βαθμούς ανάμεσα σε 146 συλλόγους και τη 2η στην Περιφέρεια.