Hall of Fame Teams – Μπάσκετ

Στην παρακάτω λίστα δημοσιεύονται ομάδες που διακρίθηκαν  ιδιαίτερα στα πρωταθλήματα που συμμετείχαν και έκαναν περήφανο το σύλλογό μας.

Αντρική ομάδα 2011-2012 (Άνοδος στην Γ’ Εθνική)

Η πιο λαμπρή σελίδα στην μακραίωνη ιστορία της ΑΓΕΖ γράφτηκε την αγωνιστική περίοδο 2011 – 2012.

Με το Γιάννη Στάθη προπονητή και πλειάδα εξαιρετικών παικτών η αντρική ομάδα διεκδίκησε την άνοδο στην Γ’ Εθνική, που οριακά είχε χάσει την προηγούμενη χρονιά. Μετά από μια εκπληκτική πορεία τερμάτισε την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24/2 νίκες/ήττες σε 26 αγώνες,  όπως παρακάτω:

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 26 αγώνες)
(Θέση/Ομάδα/Αγώνες/ Ν-Η/ Πόντοι /Βαθμοί)

14. ΕΑΠ / 26 / 0-26 / (1102-1759) 26

Σύμφωνα με τον κανονισμό διεξαγωγής του πρωταθλήματος θα αντιμετώπιζε τον 2ο στην κατάταξη Προμηθέα Πατρών σε αγώνες μπαράζ αλλά με πλεονέκτημα έδρας. Ο αγώνας ήταν φυσικά θρίλερ και εξελίχθηκε ως εξής:

Η ομάδα του Γιάννη Στάθη προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο α΄ δεκάλεπτο (28-17), ο Προμηθέας μείωσε στους 7 στο 17΄ (38-31) αλλά στο τελευταίο λεπτό του α΄ ημιχρόνου η ΑΓΕΖ έφτασε ξανά στο +10, 47-37, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στη γ΄ περίοδο, η πατρινή ομάδα αντεπιτέθηκε και στο 26΄ μείωσε στο καλάθι, 51-49, για να συμπληρωθεί το 30λεπτο με προβάδισμα ενός πόντου για το συγκρότημα του Προμηθέα, 62-63. Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο ο Προμηθέας κόλλησε στην επίθεση, απόρροια και της καλής άμυνας της ΑΓΕΖ.

Έτσι, το 71-70 στο 37΄ έγινε 76-70, 44΄΄ πριν τη λήξη, με μία βολή του Κοτσέτα, ένα δίποντο του Μπονίκου και άλλες δύο βολές του Κλάδη. Ο πίνακας έγραψε το τελικό 80-71 και παίκτες, παράγοντες και φίλαθλοι της ΑΓΕΖ έγιναν ένα κουβάρι στους πανηγυρισμούς.

Η ΑΓΕΖ κέρδισε 80-71 τον Προμηθέα στο κατάμεστο κλειστό της Παναγούλας και μαζί με τις νίκες της κανονικής περιόδου, έκανε το 3-0.

Η Ζάκυνθος στέφθηκε πρωταθλήτρια της Α1 ΕΣΚΑΗ και πήρε πανάξια την άνοδο στη Γ΄Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Παιδική Ομάδα 1996-1997 (6η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα)

Παιδική Ομάδα 1996-1997 :  6η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη

Για να φθάσει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η ομάδας του καταξιωμένου προπονητή  Ακτύπη Αντώνη  έπρεπε να υπερβεί το αξεπέραστο εμπόδιο (μέχρι τότε) των ομάδων της Πάτρας. Να πως έγινε !

Α ΦΑΣΗ

6 όμιλοι των 8 ομάδων –  μονοί αγώνες

Β ΦΑΣΗ

2 όμιλοι των 9 ομάδων –  μονοί αγώνες

Γ ΦΑΣΗ

2όμιλοι των 3 ομάδων –  διπλοί αγώνες

Α’ όμιλος:  ΑΓΕΖ- ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ-ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ / Β’ όμιλος:  ΑΠΟΛΩΝΙΑΔΑ-ΠΑΤΡΕΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

Δ ΦΑΣΗ

Τετράδα με διπλούς αγώνες : ΑΓΕΖ –ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ-ΑΠΟΛΩΝΙΑΔΑ –ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Τελευταίος αγώνας και 1η θέση στο πρωτάθλημα ΕΣΚΑΗ με νίκη επί της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ στην Πάτρα με 72-68 (Μπονίκος 16, Λυκούρεσης 16, Θεοδόσης 10, Μωραϊτης 6, Αβούρης 3, Καλαβρέζος 13, Πλέσσας 9, Κούτσης, Ταβουλάρης, Θεοδόσης Μ.)

ΠΑΝΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα 25 – 28 Ιουνίου 1997 στον Β’ υποόμιλο με αντιπάλους:

ΚΟΛΟΣΣΟ ΡΟΔΟΥ 74-59  (Πλέσσας 21, Θεοδόσης 19, Μωραϊτης 2, Αβούρης 2, Λυκούρεσης 11, Καλαβρέζος 6, Μπονίκος 11, Κούτσης)

ΓΝΟ ΣΤΕΝΙΩΝ ΑΝΔΡΟΥ  ΜΕ 78-67  (Πλέσσας 21, Θεοδόσης 9, Μωραϊτης 4, Αβούρης 2, Λυκούρεσης 18, Μπονίκος 18)

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟ ΓΣ ΣΠΑΡΤΗΣ ΜΕ 70-54 (Πλέσσας 17, Θεοδόσης 10, Μωραϊτης 4, Λυκούρεσης 6, Καλαβρέζος 10, Μπονίκος 21, Κούτσης 2)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ ΜΕ ήττα 62-68  (Πλέσσας 6, Θεοδόσης 5, Μωραϊτης 3,  Λυκούρεσης 15, Καλαβρέζος 7, Μπονίκος 23, Αβούρης 2)

ΚΑΔΜΟ ΘΗΒΩΝ ΜΕ 59-58 με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα του Μπονίκου (Πλέσσας 14, Θεοδόσης 10, Μωραϊτης 2,  Λυκούρεσης 1, Καλαβρέζος 16, Μπονίκος 16)

Με απολογισμό λοιπόν  5 νίκες στους 6 αγώνες η ομάδα μας εισήλθε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας !

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Οι τελικοί αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκαν 2 με 6 Ιουλίου 1997 στο Final 8 στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα μας συμμετείχε στον Β’ όμιλο με αντιπάλους

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

ΑΣΚ ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

τον οποίο και κέρδισε με 78 – 76 καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην Ελλάδα σε περισσότερες από 500 παιδικές ομάδες, που ξεκίνησαν την κούρσα στην αρχή της χρονιάς, από τις 17 τοπικές ενώσεις καλαθοσφαίρισης της Ελλάδας!

Ήταν μια αξεπέραστη ως σήμερα επίδοση, που προήλθε από μια σπάνια σύμπτωση πολύ καλών αθλητών ίδιας ηλικιακής ομάδας, με έναν εξαιρετικό προπονητή (Αντώνης Ακτύπης), κοινή δίψα για διάκριση και πίστη στις δυνατότητές τους !